
Osvetlenie bytových priestorov hrá v tvorbe interiérov významnú úlohu, okrem centrálneho osvetlenia máme už niekoľko desiatok rokov možnosť zamieriť svetelný lúč iba na niektoré časti miestnosti. Sú to predovšetkým takzvané bodové žiarovky alebo „bodovky“. Predávali sa už v deväťdesiatych rokoch, kedy aj o tieto technológie raketovo rástol medzi zákazníkmi záujem, bolo s nimi totiž možné vytvárať niekedy až neuveriteľné svetelné variácie – nainštalovali ste napríklad vedľa seba do tvaru kruhu dvanásť žiaroviek a každú ste potom nasmerovali niekam inam. Výsledok bol excelentný, pripomínal akýsi svetelný kozmický tunel – prepojenie do vyššej dimenzie, a zároveň bol okolo vás dostatok umelého svetla pre bežné denné činnosti – čítanie kníh, počúvanie hudby, či prácu na počítači.
Famózny výsledok vašej snahy však kazila jedna vec – príliš vysoká spotreba elektrického prúdu. Dvanásť halogénových žiaroviek vyžadovalo ku svojej práci celkom 900 Wattov, a keď ste ponechali svietiť žiarovky celý večer, dajme tomu šesť hodín, spotrebovali ste za jediný deň takmer päť a pol kilowatthodiny elektriny, a to iba na túto „legrácku“.
Doba sa však mení a spolu s ňou aj osvetľovacia technika. Ak máte radi tento typ svietidiel a chcete v tomto trende bodových žiaroviek pokračovať, prejdite z halogénových žiaroviek so spotrebou 75 W na LED reflektor 10 W. Ide o žiarovky s rovnakou päticou, iba s odlišnou technológiou na princípe LED diód, ktorá vykazuje oveľa nižšiu spotrebu elektriny pri rovnakej hodnote svetelného toku.
S takto úspornými svietidlami môžete vyrukovať kamkoľvek a umiestniť ich do ďalších priestorov, napríklad na hornú hranu kuchynskej linky, odkiaľ odrazom od bielej steny alebo stropu prenesú do priestoru mnoho svetla aj v malom počte žiaroviek, alebo do detskej izby na stropné podhľady, aby sa jednalo o svietidlá pre deti bezpečné pri ich hrách a detskom bláznení.