
Virtuálne sídla predstavujú pre niektorých podnikateľov skvelú alternatívu registračného sídla pre firmu. Je to cenovo dostupné riešenie, ktoré výrazne šetrí nákladmi. Úspora financií však nie je ich jedinou výhodou, mali by sme si v tomto článku predstaviť, o čom je vlastne virtualne sidlo a aké poskytne možným záujemcom výhody:
S týmto sídlom získa podnikateľ lukratívnu adresu pre svoju firmu. Reprezentatívna adresa spraví dobrý dojem na obchodných partnerov. Potenciálni obchodní partneri si totiž pomerne ľahko môžu nájsť konkrétnu obchodnú spoločnosť zapísanú v obchodnom registri, kde okrem iného zbadajú jej oficiálnu adresu. Určite na nich lepšie zapôsobí, ak bude adresa zaregistrovaná niekde v centre Bratislavy, než povedzme niekde u podnikateľa doma v menšej obci, ktorá práve nie je centrom biznisu na Slovensku.
Ďalšou podstatnou výhodou sú už spomenuté ušetrené náklady. Respektíve fakt, že cena za virtuálnu kanceláriu je výrazne nižšia, než keby si bral záujemca do prenájmu kancelárske priestory v Bratislave. Zatiaľ čo tam stojí prenájom kancelárií minimálne 200 EUR mesačne, za virtuálnu kanceláriu sa platí desaťnásobok menej (asi 10 – 20 EUR mesačne). Je to spôsobené tým, že v prípade virtuáneho sídla si prenajímate registračnú adresu, kam vám bude chodiť firemná pošta + doplnkové administratívne služby. Teda nie priestory.
Vyriešite problém so súhlasom vlastníkov na zápis nehnuteľnosti do obchodného registra. Čiže ak by ste chceli zaregistrovať priestory, ktoré máte v prenájme, bol by potrebný súhlas vlastníka priestorov, a to navyše úradne overený. Niekedy tiež môže byť tých vlastníkov nehnuteľnosti viac a je to komplikovanejšie.
Oddelíte svoje súkromie od biznisu. S virtuálnym sídlom zaregistrovaným v Bratislave vám navyše vznikne určitá anonymita. Väčšia sloboda od úradných návštev a návštevy daňových kontrolórov. Je vyššia pravdepodobnosť, že tieto inštitúcie vás navštívia v prípade, ak by ste ako oficiálnu adresu zaregistrovali svoje domáce priestory.